Sıkça Kullandığımız ve Ücretsiz Faydalı Programlar

GreenShot

GreensShot bilgisayar ekranınızdan kareler ve görüntüler alıp üzerinde değişiklik veya açıklamalar yazabileceğiniz bir programdır. 

GreenShot

Gimp

Açık kaynak görüntü işleme yazılımıdır. PhotoShop yazılımına alternatif bir yazılım olup, son derece gelişmiş bir yazılımdır. 

Gimp

FreeFileSync

Güvenli yedek almak için kullanabileceğiniz bir yazılımdır. En önemli özelliği klasörleri tarayarak benzer dosyaları bulup senkronizasyon için önlem aldırır.

Inkscape

Kartvizit, logo tasarımı, resim ve çizim yapabileceğiniz açık kaynak ve faydalı bir editördür.

Inkscape

SeaCast

Seacast AML Oceanographic sistemleri ile iletişim kurmak ve veri indirmek amacıyla kullanılan bir programdır. 

FileZilla

FTP sunucularına bağlanmak için kullanılan açık kaynak bir uygulamadır. Bütün FTP hesaplarınızı aynı programdan sorunsuz bir şekilde yönetebilecek, sürükleyip bırakabilecek, dosyaları sıraya sokabilecek hatta transfere devam edebileceksiniz.

OpenOffice

Windows Word, Excel, PowerPoint ve Access uygulamalarının mütevazi velihatları. Tamamen ücretsiz ve açık kaynak. Türkçe dil desteği de var.

OpenOffice

Digitus USB2RS232 Driver

Windows Word, Excel, PowerPoint ve Access uygulamalarının mütevazi velihatları. Tamamen ücretsiz ve açık kaynak. Türkçe dil desteği de var.

digitus_usb_RS232.png

NotePad++

Farklı formatları farklı renkler ile açabilen, kolon operasyonu yapan açık kaynak bir programdır. Windows Notepad'ı artık kullanmak istemeyeceksiniz.

NotePad++

IconCool Editor

Ücretsiz sürümü ile lkon tasarlayabileceğiniz bir yazılım. Özgün yazılım geliştirenler için gerekli bir araç olabilir. 

Icon Cool Editor

PocketMax

Hemisphere GNSS alıcılarının ayarlarını değiştirmek için kullanılan yegane program. 

PocketMax

ACDSee

ACDSee fotoğrafları hızlıca açmak için tasarlanmış son derece başarılı bir programdır.

ACDSee Free

Kordil Batimetri Studio

Ücretsiz olarak lisanslı sistemlere veri hazırlamak için kullanılabilecek yazılımdır. Programdaki tek kısıtlama ölçüm yapmaya izin vermez (onlie olmaz)

Kordil Batimetri Studio

Kordil AcadTRK

AcadTRK AutoLisp Paketi: Lisp desteği olan çizim programları (AutoCAD, GStarCAD, BricsCAD gibi) ile yapmak istediğiniz ama yapamadığınız bir çok şeyi çok şeyi yapan açık kaynak kodlu bir program ve menü kolleksiyonudur. AcadTRK AutoLisp

ADLCONF

adlconf-pasific-crest.jpg

Kordil'in dağıtımını yaptığı Pasific Crest radyo modemlerinin son kullanıcı tarafından programlanması için olan yazılımdır. 

Copy File Name

Dosyalar üzerine sağ klik yaparak dosyanın tüm yolunu kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Programcılar için de dosya yolunun kodlara uygun olarak alabilme özelliği de mevcuttur.

Copy File Name

Blender

Tasarım ve 3 boyutlu çizim için ideal bir programdır. Ücetsiz olduğuna bakmayın, pahalı ticari programlara taş çıkaracak kapasitededir.

Blender

TeraTerm

TeraTerm bir terminal emülatörü olup eski HyperTerminal yerine kullanabilirsiniz. TeraTerm ile COM Port'lardan gelen verileri örüp kayıt edip, komut gönderebilirsiniz. 

TeraTerm

7-Zip

Elektronik dosya arşivleme ve sıkıştırma programı. WinRar veya WinZip'e alternatif ve son derece başarılı bir programdır. 

7-Zip

Kordil UD

Kordil'den teknik destek almak için uzaktan bilgisayar bağlantısı yapmaya yarayan ve TeamViewer tabanlı uzaktan destek yazılımı.

Kordil EDMS

Kordil tarafından geliştirilmiş ve açık kaynak bir doküman ve bilgi yönetim sistemidir. Kaynak ve kurulum dosyaları SourceForge'de yayınlanmıştır.

Kordil EDMS

Dxf2XYZ

Dxf dosyalarının içerisinden koordinatları almak için çok kullanışlı bir program. Nokta ve çizgi noktalarını XYZ olarak dışarı alabilirsiniz.

Dxf2xyz.jpg

QGIS

Dosya dönüşümleri yapabileceğiniz, Global Mapper alternatifi açık kaynak bir yazılım.

Siz De Bir Yazılım Önerin

Lütfen önereceğiniz yazılım açık kaynak, ücretsiz ve ticari veya bireysel kullanıma olmasına özen gösterin. Yayınlanıp yayınlanmayacağı açıklama metni ile ve de sayfamızın genel duruşu ve içeriği ile alakalıdır. Editörlerimiz buna karar verecektir. 

Zorunlu
Güvenlik Kodu